עריכת בדק בית כללי עבור כל בעלי הנכסים בבניין

 
בעלי נכסים רבים אשר מקבלים מפתח לדירתם החדשה, אינם בעלי רקע בענף הבנייה אך הם רואים שקיימות בעיות שונות בדירה.


וועד הבית אשר מזמין בודק בדק בית לכל הדירות בבניין

לאור חוסר הידע שלהם בתחום זה, מחליטים כל הדיירים להתאגד כוועד הבית והם מזמינים מהנדס אזרחי אשר יעבור באופן מקיף ומוקפד בכל אחת מהדירות ויכין דוח ליקויים מפורט.
מהנדס זה בוחן את מידותיה של כל דירה מול גודלה כפי שכתוב בחוזה רכישת הדירה, בודק את איכות הבנייה, טיבם של מערכת החשמל, מערכת האינסטלציה והמיזוג, טיבו וחוזקו של מעקה הבטיחות במרפסת, טיבם של האריחים בכל הדירה, ארונות המטבח שסיפק הקבלן וכל פרט נוסף.
בתום הבדיקה המעמיקה, מקבל כל בעל נכס דוח מפורט של הליקויים אשר התגלו בדירתו ומהי העלות לתיקון כל אחד מהסעיפים.

ליקויים אשר מופיעים בכל הדירות

במקרים רבים, קיימים ליקויים זהים בכל הדירות כיוון שקבלן משנה זהה אשר אין לו את הניסיון המקצועי ואת המיומנות הנדרשת, ביצע עבודה זו בכל המבנה. כך לדוגמה מתגלה בעיה בכל צנרת הביוב בבניין אשר בוצעה על ידי קבלן אינסטלציה חסר ידע שהשתמש בצנרת באיכות ירודה או קבלן המשנה של מערכות החשמל שלא ביצע חיווט נכון, צוות הרצפים אשר ביצע עבודה מאד לא מקצועית וללא רובה, או השתמש באריחים בעלי איכות ירודה ועוד.
ללא בדיקה מקיפה בכל אחת מהדירות הליקויים הללו לא היו מתגלים, אלא רק לאחר כמה חודשים או שנים כאשר היו לכך השלכות משמעותיות.
​​​​​​​

התנהלות מול הקבלן

במהלך הבנייה, הקבלן עושה כל שניתן כדי לצמצם עלויות ולהותיר לעצמו רווח כספי גבוה. זו הסיבה שהוא מעסיק קבלני משנה זולים, כיוון שאין להם די ידע וניסיון. הוא רוכש חומרי גלם זולים ולעיתים ללא תו תקן וכך הוא חוסך לאורך כל הדרך את כלל העלויות שלו.
לאור הממצאים, בעלי הנכסים פונים בדרישה לקבלן לתקן לאלתר את כל הליקויים האקוטיים והבטיחותיים כד שיוכלו להיכנס לגור בדירה שקנו ובנוסף לכך הם מעבירים רשימה של ליקויים אשר אותם יש לתקן עד תום שנת האחריות.
אם הקבלן מתחייב לתקן את כל הפגמים הבעייתיים, הנושא ייפתר אך אם הוא מתנגד לבצע זאת לאור העלויות הגבוהות שלו, אין לדיירי הבניין כל ברירה והם מתחילים יחד ככוח פעולה משמעותי בהליכים משפטיים נגד הקבלן.
דף הבית טלפוןwazeפייסבוק