מדוע קיימת חשיבות רבה לביצוע בדק בית בדירות של דיור למשתכן

 
כאשר המדינה הכריזה לפני כמה שנים על תחילתה של תוכנית דיור למשתכן, היא הבטיחה מחירים מוזלים של הדירות לחתכים שונים של האוכלוסייה. קבלנים אשר ניגשו למכרזים הללו כדי לקבל את הפרויקט לביצוע, נאלצו להציע מחירים נמוכים ביותר כדי לבלוט מול המתחרים ולזכות בעבודה.
לאחר קבלת העבודה, כל קבלן ביצע את תחשיביו העסקיים והבין כי הרווח שלו מהמיזם יהיה מזערי אם בכלל ולכן עליו למצוא דרכים יצירתיות כדי להשאיר לעצמו רווח לאחר ביצוע פרויקט רחב היקף זה. לכן כל הקבלנים במיזמים של דיור למשתכן קיצצו בהוצאות שלהם בדרכים שונות, כמו לדוגמה שימוש בחומרי גלם באיכות ירודה, העסקת קבלני משנה ללא ניסיון ועוד.
בשל כך, בחלק מהמיזמים נבנו דירות ברמת בנייה מאד נמוכה ולכן קיימת חשיבות רבה לבדוק אותן באופן קפדני, כדי להעלות ולטפל בכל הנושאים הבעייתיים אשר יש להם אפקט על הדיירים בטווח הארוך.
שמואל גלברמן בעת בדיקה הנדסית
קרדיט תמונה: שמואל גלברמן מהנדס פרקטי

עריכת בדק בית מקיף

לאור המציאות העגומה, בעלי הנכסים מזמינים מהנדסים אשר עוברים על כל הדירה לאורכה ולרוחבה ומגלים סוגים שונים של תקלות וליקויים.
המהנדס עובר על מידותיה של הדירה, כדי לוודא שהגודל תואם את הרישום בחוזה. לא מכבר התגלה כי גודלה של אחת הדירות הוא קטן בכ - עשר מ"ר מגודלה של הדירה הרשום בחוזה, מדובר בהפרש משמעותי ביותר אשר מקטין באופן מהותי את מרחב המחייה בדירה.
בנוסף לכך בודק המהנדס את איכותם של הקירות, האריחים שהודבקו הכלים הסניטריים, מערכת האינסטלציה, מערכת החשמל, המיזוג, ארונות המטבח ועוד. על פי כתב הכמויות אמור היה הקבלן להשתמש במוצרים ספציפיים או בפריטים שווי ערך באיכותם ובעלי תו תקן. בבדיקות שונות התגלו לדוגמה אריחים במטבח ובחדרי האמבטיה באיכות ירודה וזאת מכיוון שהקבלן רכש מוצרים זולים, וכך הרוויח מהפרש המחירים בין העלות ליחידה במכרז, מול העלות בפועל.

השלכות של השימוש בחומרים זולים או ללא תו תקן

בשל השימוש במוצרים הללו אשר אינם עמידים, הם לא יחזיקו מעמד פרקי זמן ארוכים ויהיה על הדיירים להתקין בעתיד מוצרים חדשים כאשר כל העלויות הכספיות יפלו על כתפיהם.
כדי למנוע הגעה למצב זה, המהנדס עורך דוח מפורט של הליקויים ( הקביל בבית משפט במקרים של מחלוקות בין הדייר לקבלן ) והעלויות של כל אחד מהם וכך הדייר מתמודד מול הקבלן בדרכים שונות ודורש ממנו לבצע את כל השינויים המתבקשים ולפעול בהתאם להנחיות של המכרז הקבלני.

דף הבית טלפוןwazeפייסבוק