החשיבות של בטיחות אש במבני ציבור

כל מבנה חייב להיות בטיחותי לחלוטין עבור כל מי שחי בו או נקלע אליו, ובמיוחד כך הדבר במבני ציבור. למקומות אלה מגיע בדרך כלל קהל רחב, ולכן רמת ההקפדה על כל הכללים חייבת להיות גבוהה במיוחד. המרכיב העיקרי בשמירה על חיי אדם בכל מבנה הוא מערכות לגילוי וכיבוי אש, ועל כן חשוב מאוד להתקין אותן בהתאם לתקנות העדכניות והמחמירות ביותר וכמובן לתחזק אותן כהלכה.

מה קובע החוק?

המבנים השונים בארץ - בין אם הם חדשים ובין אם לאו - מחויבים לעמוד בשורת תקנות, בהתאם למהות הפעילות בהם, הגודל שלהם ופרמטרים נוספים. מי שמופקד על בדיקות שונות כדי לוודא שהבניינים אכן בטיחותיים היא הרשות הארצית לכבאות והצלה. אנשי מכבי האש בוחנים בניינים חדשים לפני שהם מאשרים את האכלוס שלהם ובנוסף מתבצעת ביקורת כיבוי אש, לעתים אחת לשנה ובמבנים ברמת סיכון גבוהה גם בתדירות של אחת לכמה חודשים.
בכל מקרה מומלץ לא להסתמך רק על החוק אלא לגלות אחריות מלאה. בדיוק כפי שמומלץ בדק בית מקיף לפני כל רכישה ובמצבים נוספים כדי לא לגלות תקלות קשות מאוחר יותר, כך חובה לוודא שהמבנה שבאחריותכם מוגן מפני אש באופן מיטבי, על סמך הציוד המתקדם ביותר שקיים כיום.

מה כוללות מערכות גילוי אש?

על-מנת לספק מענה מהיר לכל שריפה, הבסיס ההכרחי הוא מערכות גילוי אש ובפרט התקנת גלאי עשן ברחבי המבנה. כדאי לדעת שישנם סוגים שונים של גלאים, כולל כאלה שיונקים את האוויר כדי לוודא שאין בו עשן, כאלה שמשגרים קרנות לייזר ומזהים אינטראקציה חריגה איתן, והסוג הנפוץ ביותר, גלאי יוניזציה (שמבוססים על כך שעשן נוטה לעלות כלפי מעלה).
ביקורת כיבוי אש שנתית או חצי שנתית כוללת כמובן גם בדיקה יסודית על-מנת לוודא שכל גלאי העשן תקינים ויתריעו בזמן אמת אם חלילה תפרוץ שריפה.

מה כוללות מערכות כיבוי אש?

גילוי אש הוא כמובן רק חלק אחד בהבטחת שלום האנשים במבנה. המרכיב השני הוא מתן מענה יעיל - גם מידי וגם בהמשך - לאש המסוכנת.
המענה המידי והאוטומטי מבוסס על ספרינקלרים (ובעברית: מתזים). על-מנת לאפשר מענה רחב יותר יותקנו ברחבי הבניין גם עמדות כיבוי אש בולטות שכוללות מטפים, גלגלונים, ברזי כיבוי אש וזרנוקים.
בחירת הפריטים חייבת להתבצע על סמך ייעוץ מקצועי ואובייקטיבי של מומחים בעלי ניסיון.

איך מבטיחים פינוי מסודר של מבנה ציבור בזמן שריפה?

המרכיב השלישי של ההיערכות הכוללת למצבי שריפה הוא הבטחת פינוי מסודר של הציבור הרחב שנמצא במבנה. לשם כך חשוב להתקין דלתות אש, ידיות בהלה, שילוט בולט שינחה את האנשים ויעזור להם להיחלץ גם תחת לחץ, ובחלק מהמקרים גם מערכת כריזה שדרכה ניתן יהיה להעביר הוראות מסודרות.
גם את המרכיב הזה, כמו את הקודמים (מערכת גילוי האש ומערכת כיבוי האש), חובה להתקין באופן מקצועי ולבדוק באופן מדוקדק ומוקפד בתדירות המומלצת על-ידי הגורמים המקצועיים.
תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק