כללי בטיחות וזהירות למהנדסי בדק בית

בדיקת בדק בית מבוצעת על ידי מהנדסי בניין, שמהווים אמנם פונקציות מפתח בכל תהליך בנייה, אך אינם מורגלים בעבודות שטח ובעבודות בגובה רב. מרבית בדיקת בדק הבית מתבצעת בתוך החל הפנימי של המבנה, שגם בתוכו ממתינות לא מעט סכנות למהנדס הבודק, אך חלק מהבדיקות מחייבות גם בדיקה של המעטפת החיצונית, לרבות חלקים חיצוניים של מרפסת, איטום חלונות, חיפוי חוץ וכן הלאה. מרכיבים אלה בבדיקה יכולים לייצר סיכון עבור המהנדס הבודק, ובכפוף לכך שמדובר באיש מקצוע שאינו מתורגל בכללי בטיחות וזהירות בגובה, יש בהחלט מקום להקפיד על התנהלות זהירה בביצוע הבדיקות הנדרשות.


מהם כללי הבטיחות שיש להקפיד עליהם בזמן בדיקת בדק בית?

להלן מספר כללים חשובים שיש להקפיד עליהם על מנת לצלוח את בדיקת בדק הבית בשלום:

חשמל – לפני בדיקת לוח החשמל ופרישת החשמל בבית, יש לוודא תחילה שהבית מוארק ויש לוודא את תקינות מפסק החירום. יש לזכור שמדובר בבית חדש לחלוטין שמערכותיו טרם נוסו והמהנדס הבודק הוא כמו שפן ניסיונות בהיבט זה. על כן, ישנה חשיבות לבדוק גם את הדברים הטריוויאליים כמו הארקה ומפסק חירום.

יציבות מעקות – בכל בדיקה של מעקה בטיחות או בסביבה של מעקה בטיחות, במרפסת השמש או בחדר המדרגות, יש לוודא תחילה את יציבותו וחוזקו המבני של המעקה על מנת לברר האם ניתן להסתמך עליו כאמצעי בטיחות.

​​​​​​​

בטיחות ועבודה בגובה-יש לוודא כי לכל הפועלים בבניין וגם למהנדס בדק הבית יש אישור עבודה בגובה הניתן על ידי מדריך מוסמך לעבודה בגובה  כמו 

חברת עידן בגובה https://govaguide.co.il/   בטיחות בעבודה והדרכות עבודה בגובה

בדיקות חוץ – בדיקות של חיפוי חוץ, איטום מרפסת ובדיקות אחרות במעטפת החיצונית של המבנה צריכות להתבצע תחילה בצורה ויזואלית ממקום בטוח. בכל מקרה, אין להוציא את הגוף מהחלון מעבר לגובה האגן ובמידה ונדרשת גישה לאזור מסוים במעטפת החוץ, יש להיעזר בחבל בטיחות או סולם. במידה ולא ניתן להגיע לנקודה הנבחנת באמצעים הזמינים, יש לבסס את הבדיקה על בדיקה ויזואלית בלבד ולציין זאת בדו"ח בדק בית.

אישורים – לפני ביצוע בדיקת בדק בית, על המהנדס לבדוק את כל האישורים שנמסרו על ידי הגורמים המקצועיים כדוגמת טכנאי גז, מהנדס חשמל, קבלן ביצוע וכן הלאה. על המהנדס לבדוק את תוקף האישורים ואת מהימנותם ומרגע שאושרו על ידו, ניתן להסתמך עליהם בהנחה שהמערכות שאושרו הן אכן תקינות ואין סכנה בבדיקתן.

בשורות הקצרות שעומדות לרשותנו לא נוכל לפרט את כלל כללי הבטיחות והזהירות למהנדסי בדק בית, ועל כל מהנדס כזה ללמוד את הנושא לעומק כחלק מההכשרה הכללית שלו בתחום של בדיקות בדק בית.

תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק