מדוע חשוב לבדוק כל משאבה בבדק בית?


לפני שרוכשים דירה יד שניה חשוב לבדוק את כל התשתיות שלה היטב. בין התשתיות הנבדקות בבית תמצאו את מערכת החשמל, האינסטלציה, הגג וכן הדרך בה בנויים הקירות והמרפסות השונות. חלק מהנזקים שהתרחשו בדירה שעברה נזק מים, למשל, אינם נראים לעין אם בעל הבית המוכר את הנכס ביצע תיקונים קוסמטיים והצליח להסתירם. לכן, כאשר מזמינים דו"ח על ידי בודק מנוסה אפשר למצוא את כל הסודות הקטנים שהוסתרו במכוון או שבעל הבית לא ידע עליהם. במאמר זה נגלה כמה תחומים חשובים שנבדקים בתהליך.

לחץ המים בבית – איך יודעים האם ישאר?
אחד מהדברים שבודקים הוא לחץ המים בבית. לחץ זה נובע מפעולה של משאבה המניעה את המים מעלה מתשתיות המים העירוניות עד לקומות הגבוהות בבית. היום, כאשר בתים רבים עוברים תהליך של תמ"א 38 ונוספים להם קומות על הגג אחת הבעיות הנפוצות היא שהמשאבה הנמצאת בחלק התחתון של הבית לא מותאמת לקומות הנוספות. בודק בית מוסמך יגלה אם יש לעשות שינוי ולהחליף את המשאבה? או להוסיף משאבה בתוך הבית להגברת לחץ המים.

תשתיות הצנרת
בישראל, לאורך השנים, היו שינויים בדרך בה הצינורות השונים יוצרו. אם בעבר היינו רואים צינורות מתכת שהיו מחלידים לאורך זמן היום נהוג לשלב גם צינור PVC חזק ועבה שאינו מחליד ומוזיל את עלויות השיפוץ לטווח ארוך. את מצבם של הצינורות קשה לדעת ללא פתיחת קירות אך בודקי בית מנוסים מסוגלים לגלות שאריות של מתכת במים ולדעת כי צינור המים מיושן או לבחון את הדרך בה המים מתנקזים מהבית ולזהות האם צפויה סתימה בקרוב בצינורות החשובים?

מערכת החשמל בבית
לצד בדיקת המשאבות השונות והצנרת בבית נבדקת גם מערכת החשמל. מערכות חשמל צריכות לעמוד בתקנים המחמירים ביותר משום שקצרים חמורים עשויים לגרום לשריפות. בדירות ישנות חלק מתשתית החשמל עשויה להיות לא מעודכנת או לא על פי התקנים החדשים ולהוות סכנת חיים של ממש. כאשר מתגלה ליקוי במערכת החשמל ניתן לתקנו ולהפוך את הבית לבטיחותי יותר.
​​​​​​​
דוח הבדיקה יכול לחסוך לכם כספים
אלה רק מקצת מהנושאים הנבדקים במהלך בדק בית. בסוף התהליך ניתן לקבל דו"ח מלא הכולל את כל הליקויים שנמצאו בבית והמלצות לתיקונן. באמצעות דו"ח זה רוכשי דירות רבים יכולים להתמקח על עלות הבית או לדרוש מבעל הבית לתקן את הליקויים כתנאי לביצוע עסקת הרכישה. כך, עלות הבדיקה מצדיקה את עצמה ובדרך כלל תהיה נמוכה יותר מהסכום שתוכלו להפחית מעלות הבית.
לסיכום, במהלך בדק בית חשוב לבדוק כל משאבה וצינור במידת האפשר. הבדיקה מתבצעת הן באופן ידני והן באמצעים טכנולוגיים (כמו מצלמות הנכנסות לצינורות) ומאפשרת לזהות חלק ניכר מהליקויים בנכס. לאחר הבדיקה תקבלו דו"ח אותו תוכלו להציג בפני המוכר ולהתמקח על המחיר בהתאם לתוצאות המפורטות בו.

תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק