מהו בדק בית ומה לעשות אם התגלו ליקויים במבנה?

 
המונח 'בדק בית' עשוי להתייחס לכמה וכמה נושאים כאשר אחד מהם הוא זו למעשה פרוצדורה המצריכה בדיקה של דירה אשר נרכשה מקבלן או יד שניה, בטרם הכניסה והמגורים בה. ישנה חשיבות רבה לביצוע בדק בית ורצוי שיהיה מקיף עד כמה שניתן וזאת בכדי שתוכלו לזהות בעיות או ליקויים לפני שמעבירים את מלוא סכום העסקה למוכר.
בעת רכישת דירה מקבלן, נהוג לחשוב כי דירות כאלה הן נטולות בעיות מכיוון שהן חדשות ואיש לא גר שם לפני כן. עם כל הצער שבדבר, לא תמיד דירה מקבלן היא דירה נטולת ליקויים ולפעמים ההפך הוא הנכון. כשמדובר בליקויים מתייחסים להמון סוגי בעיות שעלולות לצוץ או להיווצר – חלק מהם בגלל הזמן, חלק בגלל עבודה לא מקצועית וכן הלאה.
עשויים להימצא ליקויים במבנה עצמו, ישנם ליקויי בניה בתוך הדירה הספציפית שרכשתם וכל אלה עלולים להיות ברמות שונות. הדרך הכי נכונה לזהות ליקויים שכאלה או להימנע מגילוי מאוחר הוא לעשות בדק בית עוד לפני שנכנסים לגור בדירה.

כיצד עושים בדק בית ?
לא צריך להיות מומחה בשביל לעשות בדק בית אך אחת ההמלצות החמות היא בהחלט להיעזר באיש מקצוע כשעושים זאת. בדק בית יכול להתקיים גם מספר פעמים – למעשה, בכל פעם שתגיעו אל הדירה בטרם תכנסו לגור בה, תוכלו לבדוק את מצבה. גם במבט חטוף על הקירות, הריצוף, התקרה ושאר הדברים הנגלים לעין, תוכלו לזהות ליקויים (במידה והם קיימים).
ליקויים 'נסתרים' עשויים להיות גם כן ולעיתים הרוכשים מגלים אותם מאוחר מדי, כשהם כבר גרים בדירה וסובלים מהליקוי באופן יום יומי. בדק בית בליווי של איש מקצוע, מהנדס או אדריכל – יוכל לוודא עבורכם את כל אותן הבעיות שעשויות לצוץ בהמשך ולזהות אם הן קיימות מלכתחילה.
בדק בית לא אורך הרבה זמן, בדרך כלל כמה שעות ספורות ועליכם לוודא כי בחוזה שחתמתם עליו עם המוכר ישנו סעיף המאפשר לכם להגיע מספר פעמים לפני הכניסה לדירה לבדק בית. במידה ולא יתבצע בדק בית יכולה להיות בעיה עתידית גדולה ולאחר שתעבירו את הכסף למוכר, לא בהכרח הוא יתחייב להתעסק בבעיות שיימצאו. בעוד בדק בית בזמן יכול לחייב את המוכר לדאוג לכך שהכל יהיה כשורה עד כניסתם לדירה.

במהלך בדק הבית גילינו ליקויי בניה – מה עושים?
ראשית כל, עליכם לשמוח שמצאתם את הליקויים עוד לפני שנכנסתם לגור בדירה וכעת הקבלן מחויב כלפיכם ויהיה חייב לתקן את הליקויים בהקדם האפשרי. במידה והקבלן מתנער מאחריות או מסרב לתקן את הליקויים אנו ממליצים למהר ולפנות לעו"ד ליקויי בניה שינהל עבורכם את התהליך המשפטי מול הקבלן או החברה שממנה רכשתם את הנכס.
 

תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק