מהו תפקידו של הקונסטרוקטור

 
 
קונסטרוקטור הוא אדם שסיים את לימודי ההנדסה האזרחית והוסמך לעסוק בתחום הנדסת הבניין. מעבר לידע התיאורטי והמעשי הוא מחויב להחזיק רישיון בר תוקף מטעם משרד התעשייה והמסחר לעסוק בכך .
הידע המקצועי שלו כולל את כל מקצועות ההנדסה על כל רובדיהם משלב התכנון ועד שלב מסירת המבנה לדייריו.

​​​​​​​

שלב תכנון המבנה

האדריכלים מתכננים כל מבנה על פי ההנחיות של הקונסטרוקטור שבוחן את תנאי השטח, חוקי הבנייה, בעיות מסוימות הקיימות בסביבה ועלולות להפריע לבנייה עצמה, הסיכוי לקבל היתר בניה, חישוב כתבי הכמויות וחוזק החומרים הנחוץ למבנה. הוא גם זה שמחליט על שיטת הבנייה הנראית לו הנכונה ביותר עבור כל מבנה ספציפי.

התמחות של קונסטרוקטור

הידע המקצועי שלו מקיף את עבודות הבנייה של מבני מגורים עבור דירות בגדלים שונים, מבנים למסחר כמו קניונים, מבנים לתעשייה עתירת ידע, מבני ציבור כמו בתי ספר, מפעלים ועוד. ברוב המקרים כל מהנדס בניין מתמקצע בתחום מסוים מתוך כלל האפשרויות וכך הופך למומחה ובעל ידע נרחב ביותר .

תפקידי הפיקוח של הקונסטרוקטור

קבלני או יזמי כל פרויקט שוכרים את שירותיו של קונסטרוקטור שיבצע ניהול ופיקוח לאורך כל הפרויקט. התפקיד כולל כמה תחומים שעליהם הוא אחראי:
  • עריכת כתב הכמויות, בדיקת כל סעיף והתאמתו למבנה הספציפי.
  • העברת כתבי הכמויות לקבלני משנה כדי לקבל הצעות מחיר קונקרטיות מכל אחד מהם על פי תחום התמחותו . הוא עורך איתם משא ומתן על העלויות, בודק מול גורמים אחרים ומקבל חוות דעת על המקצועיות שלהם ואופן התנהלותם לאורך הפרויקט עד המסירה. לאחר קבלת מלוא המידע הוא מחליט מי יהיו קבלני המשנה בתחומים השונים כמו יציקה, נגרות ריצוף וכו'
  • במהלך בנית הפרויקט, המפקח מגיע לעיתים תכופות לשטח, הוא בודק את מהלך העבודות ואת חומרי הגלם המיועדים לבניה ומאשר אותם אם הם אלה הרשומים בכתב הכמויות או שווה ערך ואם הם על פי התקן. עבודה באמצעות חומרי גלם שאינם תואמים את הדרישה יוחזרו לספק וקבלן המשנה יצטרך להציג חומרי גלם חדשים על פי הדרישה ורק אז תאושר לו המשך העבודה.
  • מאחר והוא זה שבודק את הפרויקט לאורך כל שלביו, הוא זה שמאשר בסיומו שהמבנה תקין, לא מסוכן ואפשר לאכלס אותו .
  • הקונסטרוקטור מאשר את התשלומים לקבלני המשנה על פי החשבונות החלקיים שהם מעבירים במהלך המיזם ואת החשבון הסופי המוגש בסופו. התשלום יאושר רק אם מלוא העבודה בוצעה כיאות.
אחריות כבדה מוטלת על כתפי מהנדסי הבניין ורובם ממלאים זאת באמינות ובמקצועיות רבה.

לחוות דעת קונסטרוקטור לדגומה לחץ כאן

 

דף הבית טלפוןwazeפייסבוק